Active Directory Nedir?
Active Directory Nedir?

Active Directory Nedir?

Dizin, ağdaki nesneler hakkında bilgi depolayan hiyerarşik bir yapıdır. Active Directory Etki Alanı Hizmetleri (AD DS) gibi bir dizin hizmeti, dizin verilerini depolama ve bu verileri ağ kullanıcıları ve yöneticileri iÇin kullanılabilir hale getirme yöntemleri sağlar. örneğin, AD DS kullanıcı hesapları hakkında adlar, parolalar, telefon numaraları vb. gibi bilgileri depolar ve aynı ağdaki diğer yetkili kullanıcıların bu bilgilere erişmesini sağlar.

Active Directory, ağdaki nesnelerle ilgili bilgileri depolar ve bu bilgileri yöneticilerin ve kullanıcıların bulmasını ve kullanmasını kolaylaştırır. Active Directory, dizin bilgilerinin mantıksal, hiyerarşik bir organizasyonun temeli olarak yapılandırılmış bir veri deposu kullanır.

Dizin olarak da bilinen bu veri deposu, Active Directory nesneleri hakkında bilgi iÇerir. Bu nesneler genellikle sunucular, birimler, yazıcılar ve ağ kullanıcı ve bilgisayar hesapları gibi paylaşılan kaynakları iÇerir.

Güvenlik, oturum aÇma kimlik doğrulaması ve dizindeki nesnelere erişim denetimi yoluyla Active Directory ile tümleşiktir. Tek bir ağ oturumuyla, yöneticiler ağlarındaki dizin verilerini ve kuruluşunu yönetebilir ve yetkili ağ kullanıcıları ağdaki herhangi bir yerdeki kaynaklara erişebilir. İlke tabanlı yönetim, en karmaşık ağın bile yönetimini kolaylaştırır.

Diğer Gönderiler: