DHCP Nedir? Nasıl Çalışır?
DHCP Nedir? Nasıl Çalışır?

DHCP Nedir? Nasıl Çalışır?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) ağınızda bulunan bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar veya IOT gibi cihazlarınıza ip adresi, ağ maskesi, ağ geçidi ve DNS adresini otomatik atamak için kullanılan bir protokoldür.

DHCP, sunucuları, Akıllı Switch, Firewall cihazlar, XDSL Modem, Windows İşletim Sistemi ve Linux İşletim Sistemi gibi pek çok cihaz ve sistemde bulunur. Bir ağda yer alan cihazların ağınıza bağlanarak diğer cihazlar ile iletişim kurabilmesi ya da kolayca internete bağlanabilmesi iÇin bazı teknik gereksinimlere ihtiyacı vardır. Bunlar ise,

  • Ağ GeÇidi
  • IP Adresi
  • DNS Sunucu Adresi
  • Alt Ağ Maskesi
  • WINS Sunucu Adresi

DHCP Nasıl Çalışır?

DHCP discover
Bilgisayar ilk defa aÇıldığında öncelikle tüm ağa DHCPDISCOVER mesajını yollar.Bu mesajın iÇeriği “Sistemde herhangi bir DHCP sunucu bulunuyor mu? Eğer var ise bir IP adresi istiyorum” olarak özetlenebilir. Kuşkusuz ağa gönderilen DHCP istek paketini merak ediyorsunuzdur.İstekte bulunulan IP adresi,MAC adresi ya da paketi gönderen makinenin IP adresi bilinmediğinden,paketin iÇeriği aşağıdaki şekilde oluşacaktır:

Hedef IP adresi (Bilinmiyor): 255.255.255.255 (broadcast)
Hedef MAC adresi (Bilinmiyor): FF.FF.FF.FF.FF.FF (broadcast)
Kaynak IP Adresi (Bilinmiyor): 0.0.0.0
Kaynak MAC Adresi:: 00-A0-CC-66-73-1F (Kendi kartımızın MAC adresini bilmek kadar doğal bir şey olamaz)

DHCP offer
DHCP istemci tarafından sisteme atılan yayın paketi (broadcast packet) DHCP sunucu tarafından alınır. IP veritabanı sorgulanır,istemciye verilecek IP adresi ve kira süresi belirlenir. Sunucudan Çıkan isteğin onaylanması iÇin istemciye bu belirlenen bilgiler geri yollanır.

Sistemde birden fazla DHCP sunucu bulunabilir. Bu durumda istemci ağa bir istek gönderdiği zaman en hızlı DHCP offer mesajı yollayanın IP bilgilerini benimseyecek ve bu tanımlarla ağa bağlanacaktır.

Hedef IP adresi (Henüz onaylanmadı): 0.0.0.0
Hedef MAC adresi (Biliniyor, istemci makine):00-A0-CC-66-73-1F
Kaynak IP Adresi (Biliniyor, DHCP sunucu): 10.0.0.1
Kaynak MAC Adresi (Biliniyor, DHCP sunucum):00-A0-C0-B6-12-6F

DHCP request
DHCP OFFER mesajını alan DHCP istemci kendisine tahsis edilmiş IP adresini kiraladığına dair sunucuya bir yayın mesajı yollar, eğer DHCP istemci birden fazla DHCP OFFER mesajı almış ise ikinci bir broadcast mesajı daha yollar ve diğer DHCP sunuculara teşekkür edip artık bir IP adresine sahip olduğunu belirtir.

Diğer Gönderiler: